Stavba nebo rekonstrukce, to je to, oč tu běží


Vlastní bydlení je snem většiny mladých lidí. Kdo by taky chtěl v dnešní době platit nájem, když nemovitost nebude nikdy jeho? Ne každý z nás však na vlastní bydlení dosáhne. Navíc málokdo má našetřeno tolik, aby si dům či byt koupil za své. Většina mladých lidí v dnešní době žádá o hypoteční úvěr. Pokud chcete vlastnit dům, máte možnost buď koupit starší a rekonstruovat, nebo si postavit nový na pozemku.

rekonstrukce

Stavba nového domu

Pokud chcete stavět nový dům a nemáte na něj finance, pak budete potřebovat hypotéční úvěr. Hypotéka na stavbu domu je vázaná na projekt, který banka schválí. Kvůli stavbě domu ale musíte vlastnit pozemek, který si také musíte za nějaké peníze koupit. Pokud již pozemek máte, pak máte jednodušší startovní pozici. Nevýhodou stavby domu je, že často zpočátku platíte nájem stávajícího bydlení + již hypoteční úvěr na rozestavěný dům, čímž se dostáváme do velice nelehké situace. Obě varianty jsou totiž hodně náročné na finance, natož když se sejdou dohromady. Výhodou je, že na postavený dům nebudete muset několik let sáhnout.

Koupě a rekonstrukce domu staršího

Pokud se rozhodnete rekonstruovat starší dům, pak nečekejte o nic jednodušší cestu. Dům koupíte, vezmete si na něj hypotéku a poté pracně rekonstruujete. Rekonstrukce stojí peníze, není vůbec levná a je časově náročná. Ale v domě můžete většinou rovnou bydlet a rekonstruovat za pochodu. Jedná se o finančně příznivější variantu, avšak počítejte s tím, že pokud si budete navyšovat hypoteční úvěr o peníze na rekonstrukci, pak budete muset stejně jako u stavby domu dodržet určité lhůty a termíny.

oprýskané dřevo

Ať se rozhodnete pro kteroukoli ze zmíněných variant, vždy se pořádně rozmyslete. Jedná se o závazek na celý život, přičemž ne pro všechny je vhodný. Jsou totiž třeba zaměstnání, kde je nutné se často stěhovat a pak není moc dobré kupovat nemovitost.