Nástroj PageSpeed Insights od Google má před sebou velký update s více daty z Lighthouse

Verze právě vyšla pro Google Pagespeed Insights a poskytuje nám celou řadu cenných informací, které bychom se měli naučit co nejlépe využívat.

Googletak nějak potichu vypustil do éteru update pro jeho Pagespeed Insights nástroj, první velký update od ledna 2018, kdy Google začal používat opravdová data uživatelů z Google Chrome, aby změřil rychlost načítání jednotlivých stránek. Nový update dnes používá Lighthouse, rychlostní nástroj od Google, jako jeho hlavní hnací motor a také inkorporuje terénní data poskytnutá hlášením zkušeností uživatelů Chrome (Chrome User Experience Report – CrUX) do nástroje.

Lighthouse a CrUX. Verze pět má dle oficiálních zdrojů následující deskripci: „verze pět nástroje PageSpeed Insights API byla spuštěna v listopadu 2018. Nyní používá Lighthouse jako jeho hnací analytický motor a také inkorporuje terénní data poskytnutá uživateli skrze CrUX. Verze pět API nyní bude poskytovat CrUX data a také všechny audity Lighthouse. Předchozí verze PSI API budou ukončeny během následujících šesti měsíců.“

Předtím a potom pohled. Takhle nějak vypadal dříve tohoto roku nástroj PageSpeed Insights.


A tohle je vzhled nového hlášení. Má to hned dvě záložky, jednu pro počítačové zobrazování stránek a druhé pro mobilní zobrazování stránek:

Jaká data jsou v updatovaném nástroji? Nový nástrojový set pěkně rozloží hlášení do několika kategorií pro lepší přehlednost, zahrnujíce:

  • Terénní data: Pro to používá hlášení zkušenosti uživatelů Google Chrome a ukazuje vám také first contentful paint (FCP – první obsahový obrázek) a také First input Delay (FID – zpoždění prvního vstupu).
  • Laboratorní data: analýza Lighthouse právě načtené stránky na emulovaném mobilním zařízení a také jisté vzorce z nástroje, které zahrnují FCP, index rychlosti, čas reakce, FMP, první CPU Idle, předpokládanou čekací dobu vstupu a následně také ukazuje snímky obrazovky toho, jak to všechno vypadá.
  • Příležitosti: Ukazuje vám způsoby, jak vylepšit výkon té určité stránky spolu s oblastí problémů a jak moc zpomalují danou stránku při načítání
  • Diagnóza: To vám poskytuje hlášení o výkonu vaší aplikace pro účely jako caching, DOM velikost, náklady, JavaScript a mnohem více
  • Audit: Poté vám hlášení ukáže, jak dobře si vedete při různých auditech, které zahrnují Minify JavaScript, CSS, redirekty a ještě mnohem více


Proč na tom všem záleží? Udělat vaší stránku daleko rychlejší pro načtení není jenom důležité pro to, abyste zajistili vaší stránce dobré hodnocení u Google v jeho Update rychlosti hledání. Může to také vylepšit zkušenost uživatelů s vaší stránkou a převody na vaší stránce. Tento PageSpeed Insights nástroj a jeho update velmi zlepšil jeho data a také výpočty, které slouží k vypočítávání rychlosti načítání vaší stránky. Dává vám široký prostor v oblastech, kde můžete ještě řadu věcí na vaší stránce zlepšit a tedy alespoň trochu zvýšit rychlost načítání vaší stránky.

Může se vám i vyplatit to, že pověříte váš vývojářský tým, aby se podíval na hlášení tohoto nástroje a možná našel i rychlejší metody toho, jak zlepšit rychlost načítání vaší stránky. API nástroje PageSpeed Insights také zavedl verzi pět. Google se nechal slyšet, že verze čtyři definitivně skončí v květnu roku 2019, takže budete muset upgradovat na verzi pět velmi brzy.

Dodatek: Několik hodin po uveřejnění tohoto článku Google oznámil, že bude měnit jeho vlastní blog.