Co je důležité vědět o Baidu v roce 2017

První polovina roku 2017 byla pro Baidu poněkud stresující a to kvůli poklesu inzerce a výdělků z ní. I přes to Baidu pokračovalo ve svých investicích, které směřovaly do vývoje umělé inteligence a tvorby zdravého a fungující webového ekosystému.
 
Jak se ale v tomto prostředí orientovat a na co si dát pozor? Tady je několik tipů.
 
Úspěch s MIP
MIP neboli Mobile Instant Pages zaznamenalo hned několik úspěchů, které potěšily jak management, tak i akcionáře.
 
Mezi tyto úspěchy patří:

 • 5 400 webových stránek adoptovalo tuto technologii
 • Více jak 1 miliarda mobilních webových stránek nyní používá MIP
 • Každý den Baidu zaznamená stovky milionů prokliků MIP webů skrze svůj vyhledávač

 
MIP dále také nabízí více jak 215 rozšíření, které jsou volně dostupné pro každého, optimalizované cachování, ale i více jak 50 % nárůst rychlosti.
HTTPS
Bezpečnost patří z dlouhodobého hlediska mezi nejdůležitější priority jakékoli internetové entity a i Baidu v tomto odvětví zlepšuje své služby. Příkladem je podpora HTTPS, které nabízí lepší zabezpečení u připojení k serverům a lepší ochranu dat uživatelů. Weby, které tuto technologií začlení do svého systému, získají od Baidu lepší pozici při vyhledávání a mají tak výbornou motivaci.
 
PWA
Stejně tak jako Google i Baidu přichází s PWA (Progressive Web Apps), které nabídne Full-screen prohlížení, Offline caching nebo ikonu na ploše. V souvislosti s touto technologií spustilo Baidu také vlastní prostředí Lavas, které Vám umožní využít některé z připravených funkcí.
 
Algoritmus Hurricane
Název tohoto algoritmu není ani trochu náhodou a to díky funkcím, které přináší do vyhledávání a které by měly definitivně zlepšit prostředí internetu v Číně. Hlavní prací tohoto updatu je vyhledávání odpadu a jeho vyřazování z vyhledávání. Nevhodný obsah, nesmyslné informace, podvodné weby ale i mnoho ´jiných typů nežádoucího obsahu bude odstraněno a to natrvalo.
 
Crawler
Lepší pochopení webového obsahu je základem kvalitního vyhledávání a Baidu tak investuje i v tomto odvětví a to v podobě nového Crawlera, který by měl nabídnout lepší pochopení obsahu, rychlejší procházení, ale i jednoduší přizpůsobení jeho požadavkům.
 
Seznam trestané reklamy
V polovině června také Baidu vydalo příručku, podle které mohou weby uzpůsobit svou reklamu. Dozví se v ní, jaké typy reklamy vedou k penalizaci a je tak třeba je odstranit.
 
Mezi penalizované typy patří:

 1. Pornografie, hazard a jiné typy reklamy zakázané zákonem
 2. Reklamy obsahující podvodné stránky či nepravdivé informace
 3. Obsah s automatickým přesměrováním do app storu
 4. Velké reklamy překrývající celý web
 5. Reklamy blízko interaktivních tlačítek
 6. Samospouštěcí reklamy
 7. Reklamy mezi články, které překrývají text

 
Příručka pro SEO specialisty
Baidu si připravilo i jakousi příručku pro SEO specialisty, která jim může pomoci s lepším zpracováním webu a lepším umístěním. Představme si několik tipů, které v této příručce nalezneme.
 
Velikost stránky/délka URL
Velikost HTML souborů by měla být ideálně méně jak 128 KB. Je to proto, že s většími soubory můžou mít problém prohledávací roboti, což se projeví i na ohodnocení webu v SEO žebříčku.
 
Svou roli hraje i délka URL, která má velký vliv právě při indexování. Krátké a srozumitelné URL adresy získávají při indexování přednost a nabízí lepší ohodnocení i umístění. Je také dobré, vyvarovat se čínským znakům, které mohou při přenosu kódu výrazně prodloužit délku URL.
 
404 a smazané stránky
Chybová hláška 404 je problémem, který může nepříjemně ovlivnit celý proces SEO optimalizace. Vyvarovat se jí přitom můžeme snadno a to snadným postupem, který nabízí většina vyhledávačů. I u Baidu tento postup nalezneme, ačkoli je náročnější nežli procesy konkurence.
 

 1. Prvním krokem, který musíte udělat, je, že vyhledáte smazané stránky v Baidu a ověříte si, zda byly indexované
 2. Následně přidělíte těmto stránkám status 404
 3. Nyní zkompilujte tyto stránky do XML nebo TXT formátu a ujistěte se, že každá URL adresa je nastavena na 404
 4. Potvrďte svůj záměr webové stránky z indexování vymazat v Baidu Webmaster Tool. Odstranění stránek trvá většinou 2-3 dny. Poté můžete XML a TXT soubory smazat.

 
Vyhněte se levným doménám
Pokud vaše webové stránky běží na některém z nejoblíbenějších typů domén, jako jsou .top nebo .win, počítejte s tím, že může Baidu vidět Vaší webovou stránku jako podezřelou. Proto je potřeba, ověřit webovou stránku v Baidu Webmaster Tool a vrátit prioritu indexování do normálu.
 
Domény s potřebou ověření:
.top, .win, .bid, .pw, .online, .website, .club, .space.
 
Spuštění nových webových stránek
Poslední tip tohoto článku se týká spuštění nových webových stránek. Přirozeně již od prvního spuštění chceme získat co nejlepší umístění a oslovit co nejvíce uživatelů. Jak toho docílit? Jednoduše. Zaměřte se na bohatý obsah, který přesvědčí Baidu, že to s webem myslíte vážně. Kvalitně zpracovaný a bohatý obsah zajistí Vašemu webu dostatečnou pozornost a postará se o pravidelný zájem ze strany crawlerů Baidu.